wp-event-list - en to sv_SE translation catalogue (149 entries)

en: Errors during upgrade of plugin %1$s
sv_SE: Fel inträffade under uppdatering av tillägget %1$s

en: Event List Settings
sv_SE: Inställningar Event List

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: About Event List
sv_SE: Om Event List

en: About
sv_SE: Om

en: General
sv_SE: Allmän

en: Shortcode Attributes
sv_SE: Shortcode Attribut

en: Help and Instructions
sv_SE: Hjälp och instruktioner

en: To show the events on your site you have 2 possibilities
sv_SE: Du har 2 möjligheter att visa aktiviteter på din sida.

en: you can place the <strong>shortcode</strong> %1$s on any page or post
sv_SE: du kan placera <strong>shortcode</strong> %1$s på vilken sida eller inlägg som helst

en: you can add the <strong>widget</strong> %1$s in your sidebars
sv_SE: du kan lägga till <strong>widget</strong> %1$s i din sidmeny

en: The displayed events and their style can be modified with the available widget settings and the available attributes for the shortcode.
sv_SE: De visade händelser och deras stil kan ändras med de tillgängliga widget inställningarna och tillgängliga attribut för shortcoden.

en: The available  widget options are described in their tooltip text.
sv_SE: De tillgängliga widget alternativen finns beskrivet i tooltip texten.

en: Add links to the single events
sv_SE: Lägg till en länkar till enskilda aktiviteter

en: Add a link to the Event List page
sv_SE: Lägg till en länk till Event List sidan

en: You have the possibility to modify the output if you add some of the following attributes to the shortcode.
sv_SE: Du har möjlighet att ändra outputen om du lägger till några av följande attribut till shortcoden.

en: You can combine and add as much attributes as you want. E.g. the shortcode including the attributes %1$s and %2$s would looks like this:
sv_SE: Du kan kombinera och lägga till så mmånga attribut som du vill. T.ex. den kortkod inklusive attribut %1$s and %2$s skulle se ut såhär:

en: Below you can find a list of all supported attributes with their descriptions and available options:
sv_SE: Nedanför kan du se en lista med alla tillgängliga attribut med beskrivning samt tillgängliga alternativ:

en: Attribute name
sv_SE: Attribut namn

en: Value options
sv_SE: Värde alternativ

en: Default value
sv_SE: Standard värde

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: For date and cat filters you can specify complex filters with the following syntax:
sv_SE: För datum och kat-filter kan du ange komplexa filter med följande syntax:

en: You can use %1$s and %2$s connections to define complex filters. Additionally you can set brackets %3$s for nested queries.
sv_SE: Du kan använda %1$s och %2$s anslutningar för att definera komplexa filter. Dessutom akn du ställa in konsoler %3$s för kapslade frågor.

en: Examples for cat filters:
sv_SE: Exempel på kat filter:

en: Show all events with category %1$s.
sv_SE: Visa alla aktiviteter med kategori %1$s.

en: Show all events with category %1$s or %2$s.
sv_SE: Visa alla aktiviteter med kategori %1$s eller %2$s.

en: Show all events with category %1$s and all events where category %2$s as well as %3$s is selected.
sv_SE: Visa alla aktiviteter med kategori %1$s och alla aktiviteter där kategori %2$s samt %3$s är markerad.

en: Available Date Formats
sv_SE: Tillgängliga Datum Format

en: For date filters you can use the following date formats:
sv_SE: För datumfilter kan du använda följande datumformat:

en: Available Date Range Formats
sv_SE: Tillgängliga Datum Räckvidd Format

en: For date filters you can use the following daterange formats:
sv_SE: För datumfilter kan du använda följande datumräckviddsformat:

en: Value
sv_SE: Värde

en: Example
sv_SE: Exempel

en: Import Events
sv_SE: Importera aktiviteter

en: Step
sv_SE: Steg

en: Set import file and options
sv_SE: Ange importfilen och alternativ

en: Example file
sv_SE: Exempelfil

en: You can download an example file %1$shere%2$s (CSV delimiter is a comma!)
sv_SE: Du kan ladda ner en exempelfil %1$shere%2$s (Kommaseparared CSV)

en: Note
sv_SE: Anteckning

en: Do not change the column header and separator line (first two lines), otherwise the import will fail!
sv_SE: Ändra inte raderna kolumnrubrik och separator (två rader), annars misslyckas importen!

en: Sorry, there has been an error.
sv_SE: Tyvärr, det har blivit ett fel.

en: The file does not exist, please try again.
sv_SE: Filen existerar inte, försök igen.

en: Go back to All Events
sv_SE: Gå tillbaka till Alla aktiviteter

en: Title
sv_SE: Titel

en: Start Date
sv_SE: Startdatum

en: End Date
sv_SE: Slutdatum

en: Time
sv_SE: Tid

en: Location
sv_SE: Plats

en: Import
sv_SE: Importera

en: Author
sv_SE: Författare

en: Date
sv_SE: Datum

en: required
sv_SE: krävs

en: Multi-Day Event
sv_SE: Flerdagsaktivitet

en: Frontend Settings
sv_SE: Utvisningsinställningar

en: Admin Page Settings
sv_SE: Admininstratörsinställningar

en: Feed Settings
sv_SE: Flödesinställningar

en: Year
sv_SE: År

en: A year can be specified in 4 digit format.
sv_SE: Ett år kan vara specificerat med 4 siffror.

en: For a start date filter the first day of %1$s is used, in an end date the last day.
sv_SE: För startdagsfilter används första dagen av %1$s, för slutdatum den sista dagen.

en: the resulting year
sv_SE: resultatsår

en: Month
sv_SE: Månad

en: A month can be specified with 4 digits for the year and 2 digits for the month, seperated by a hyphen (-).
sv_SE: En månad kan anges med 4 siffror för året och 2 siffror för månaden, separerade med ett bindestreck (-).

en: the resulting month
sv_SE: resultatsmånad

en: Day
sv_SE: Dag

en: A day can be specified in the format 4 digits for the year, 2 digits for the month and 2 digets for the day, seperated by hyphens (-).
sv_SE: En dag kan anges i formatet 4 siffror för året, 2 siffror för månaden och 2 siffror för dagen, åtskilda med bindestreck (-).

en: Relative Year
sv_SE: Relaterat år

en: %1$s from now can be specified in the following notation: %2$s
sv_SE: %1$s från och med nu kan specificera följande notering: %2$s

en: A relative year
sv_SE: Ett relativt år

en: This means you can specify a positive or negative (%1$s) %2$s from now with %3$s or %4$s attached (see also the example below).
sv_SE: Det betyder att du kan specificera ett positivt eller negativt (%1$s) %2$s från nu med %3$s eller %4$s angivet (se exempel).

en: number of years
sv_SE: antal år

en: Additionally the following values are available: %1$s
sv_SE: Och även dessa värden är tillgängliga: %1$s

en: Relative Month
sv_SE: Relativ månad

en: A relative month
sv_SE: En relativ månad

en: number of months
sv_SE: antal månader

en: Relative Week
sv_SE: Relativ vecka

en: A relative week
sv_SE: En relativ vecka

en: number of weeks
sv_SE: antal veckor

en: the resulting week
sv_SE: Resultatsvecka

en: The first day of the week is depending on the option %1$s which can be found and changed in %2$s.
sv_SE: Den första dagen av veckan är beror på hur inställningen %1$s är satt, som kan hittas och ändras i %2$s.

en: Relative Day
sv_SE: Relativ dag

en: A relative day
sv_SE: En relativ dag

en: number of days
sv_SE: antal dagar

en: Date range
sv_SE: Datumintervall

en: A date rage can be specified via a start date and end date seperated by a tilde (~).<br />
    	                                     For the start and end date any available date format can be used.
sv_SE: Ett datumintervall kan specificeras med ett startdatum och slutdatum separerat med ett tilde (~).<br/>
    ⇥ För start och slutdatum kan vilket format som helst användas.

en: This value defines a range without any limits.
sv_SE: Detta värde definierar ett område utan några begränsningar.

en: The corresponding date_range format is: %1$s
sv_SE: Motsvarande datumintervallsformat är: %1$s

en: Upcoming
sv_SE: Kommande

en: This value defines a range from the actual day to the future.
sv_SE: Detta värde definierar ett område från i dag till framtiden.

en: Past
sv_SE: Tidigare

en: This value defines a range from the past to the previous day.
sv_SE: Detta värde definierar ett intervall från det förflutna till föregående dag.

en: Events
sv_SE: Aktiviteter

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Add New Event
sv_SE: Lägg till ny aktivitet

en: Edit Event
sv_SE: Ändra aktivitet

en: All Events
sv_SE: Alla aktiviteter

en: Event List
sv_SE: Aktivitetslista

en: All
sv_SE: Alla

en: CSV File to import
sv_SE: CSV-fil att importera

en: Please select the file which contains the event data in CSV format.
sv_SE: Välj den fil som innehåller aktivitetsdata i CSV-format.

en: Used date format
sv_SE: Använt datum-format

en: Text for no events
sv_SE: Text vid inga event

en: This option defines the displayed text when no events are available for the selected view.
sv_SE: Den här inställningen definierar den text som visas när inga händelser är tillgängliga för den valda vyn.

en: Multiday filter range
sv_SE: Omfång flerdagarsfilter

en: Use the complete event range in the date filter
sv_SE: Använd hela event-omfånget i datumfiltret

en: This option defines if the complete range of a multiday event shall be considered in the date filter.
sv_SE: Valet definierar om hela omfånget i ett flerdagarsevent ska användas i datumfiltret.

en: If disabled, only the start day of an event is considered in the filter.
sv_SE: Om avslaget så används startdatum för event i filtret.

en: For an example multiday event which started yesterday and ends tomorrow this means, that it is displayed in umcoming dates when this option is enabled, but it is hidden when the option is disabled.
sv_SE: Som exempel ett flerdagarsevent som startade igår och slutar imorgon så visas den som kommande event om vald men göms om avaktiverad.

en: Date display
sv_SE: Datumvisning

en: Show the date only once per day
sv_SE: Visa endast datum en gång per dag

en: With this option enabled the date is only displayed once per day if more than one event is available on the same day.
sv_SE: Med detta val påslaget visas bara datumet en gång om det finns fler händelser på samma dag.

en: HTML tags
sv_SE: HTML-taggar

en: Allow HTML tags in the event field "%1$s"
sv_SE: Tillåt HTML-taggar i aktivitetsfältet  "%1$s"

en: This option specifies if HTML tags are allowed in the event field "%1$s".
sv_SE: Valet specificerar om HTML-taggar tillåts i eventfältet "%1$s".

en: Disable CSS file
sv_SE: Inaktivera CSS-filen

en: Disable the %1$s file.
sv_SE: Inaktivera %1$s filen.

en: With this option you can disable the inclusion of the %1$s file.
sv_SE: Med denna inställning kan du inaktivera inkluderingen av %1$s filen.

en: This normally only make sense if you have css conflicts with your theme and want to set all required css styles somewhere else (e.g. in the theme css).
sv_SE: Normalt används detta om du har css-konflikter i ditt tema och du vill bestämma alla valda stilar någon annanstans (ex i temats css).

en: Date format in edit form
sv_SE: Datumformat i redigeringsformulär

en: This option sets the displayed date format for the event date fields in the event new / edit form.
sv_SE: Detta val ställer in datumformatet för händelsens datumfält i nytt/ändra händelse/event.

en: All available options to specify the date format can be found %1$shere%2$s.
sv_SE: Alla val för att specifiera datumformat hittas här: %1$shere%2$s.

en: Enable RSS feed
sv_SE: Aktivera RSS-flöde

en: Enable support for an event RSS feed
sv_SE: Aktivera stöd för en aktvitets RSS-flöde

en: Feed name
sv_SE: Flödesnamn

en: Feed Description
sv_SE: Flödesbeskrivning

en: Listed events
sv_SE: Listade aktiviteter

en: Only show upcoming events in feed
sv_SE: Visa endast kommande händelser i flödet

en: Add RSS feed link in head
sv_SE: Lägg till RSS-flödeslänk i huvud

en: Add RSS feed link in the html head
sv_SE: Lägg till RSS-flödeslänk i html huvudet

en: Position of the RSS feed link
sv_SE: Position av RSS-flödeslänk

en: Align of the RSS feed link
sv_SE: Positionering av RSS-flödeslänk

en: Feed link text
sv_SE: Flödets länk-text

en: Feed link image
sv_SE: Flödets länk-bild

en: Show rss image in feed link
sv_SE: Visa RSS-bild i flödes-länken.

en: Attention
sv_SE: OBS

en: Event Information:
sv_SE: Aktivitets Information:

en: Category Filter
sv_SE: Kategori Filter

en: Number of listed events
sv_SE: Antal aktiviteter som skall visas

en: The number of upcoming events to display
sv_SE: Antal kommande aktiviteter som skall visas

en: characters
sv_SE: tecken

en: Show event starttime
sv_SE: Visa starttiden för aktivitet

en: This option defines if the event start time will be displayed.
sv_SE: Denna inställning bestämmer om aktivitetens starttid kommer visas.

en: Show event location
sv_SE: Visa plats för aktivitet

en: This option defines if the event location will be displayed.
sv_SE: Denna inställning bestämmer om aktivitetens plats kommer visas.

en: Caption for the link
sv_SE: Titel för länken

en: This option defines the text for the link to the Event List page if the approriate option is selected.
sv_SE: Detta val definierar texten för länken till aktivitetslistssidan om aktiverad.

en: With this widget a list of upcoming events can be displayed.
sv_SE: Med denna widget visas en lista med kommande händelser.

en: Upcoming events
sv_SE: Kommande aktiviteter

en: show events page
sv_SE: Visa aktivitetssidan
